сряда, 30 май 2012 г.
Кюфтета с моркови
Продукти:
500 гр. кайма
500 гр. моркови
1 голяма глава лук
2 яйца
4 с.л. галета
сол на вкус
настъргана кора на 1/2 лимон
Приготвяне:
Морковите се обелват и сваряват до полуомекване в леко подсолена вода. Морковите и лука се настъргват и всичко се обърква. Оформят се кюфтета и се поръсват леко с галета и вегета. Нареждат се в тава покрита с хартия за печене. Слагат се в загрята фурна на 200С. След около 20-25 минути са готови.
понеделник, 28 май 2012 г.
Бейби картофки
Продукти:
1 кг. картофи
5-6 скилитки чесън(минат през преса)
1 ч.л. червен пипер (с връх)
1 ч.л. риган
1ч.л. чубрица
черен пипер
сол на вкус
150 мл. вода
50 мл. олио
50 гр. масло
Приготвяне:
Измивам картофките в купа с вода и едра сол като ги търкам, измивам ги и ги слагам в тавата в която ще ги пека. Слагам всички сухи подправки и олиото и разбърквам хубаво. Сипвам водата и разпределям маслото на малки парченца върху картофките.
Слагам ги в загрята фурна на 250С и намалям градусите на 180 след около 50-60 митуги са готови.
неделя, 27 май 2012 г.
Мусака
Продукти:
1 кг. кайма
1 голяма глава лук
1 кг. картофи обелени
250 мл. смлени домати
1с.л. червен пипер
сол на вкус
1 ч.л. джоджен
1 ч.л. чубрица
3-4 с.л. олио
по желание черен пипер
За заливката:
2 яйца
1 кофичка кисело мляко
2 с.л. брашно с връх
1к.л. бакпулвер
Приготвяне:
В тенджера се загрява олиото и се запържва нарязания на ситно лук до златисто. ПРибавя се каймата и започате да бъркате непрекъснато и интензивно с лъжица докато се раздроби хубаво каймата да стане като на трохи. След това се запържва докато се изпари водата която е пуснала каймата. Слага се червения пипер раздърква се хубаво и се сипват доматите да не загори пипера. Да поври така 5-10 минути исе слагат нарязаните на кубченца картофи, разбърква се добре и се заливат с топла вода наравно. Сипва се в тава и се слага в загрята фурна на 180С .
Пече се докато картофите омекнат като периодично се разбърква.
Подправя се със сол на вкус, чубрица, джоджен и черен пипер по желание и се разбърква хубаво. Подправките се слагат на края за да запазят аромата си.
Изравнява се хубаво с лъжица и се залива със заливката .
Пече се до лек златист цвят.
Приготвяне на заливката:
Яйцата се разбъркват хубаво в купа към тях се добавя разбърканото кисело мляко и се се разбърква. В 100 мл. студена вода се разтваря брашното и се прибавя към яйцата и киселото мляко, осолява се на вкус и се разбърква.
петък, 25 май 2012 г.
Омлет с пресен лук
Продукти:
3 яйца
щипка сол
2 стръка пресен лук

Приготвяне:
В тефлонов тиган с 2с.л. олио задушавам за пет минути нарязания пресен лук. Слагам 1 с.л. масло
и изсипвам добре разбитите яйца със солта. След като е готов навивам и изсипвам в чиния.
В омлета може да се добавят зеленчуци и различни млечни продукти, месо и колбаси, като най популярни са: сирене, нарязана шунка (или друг колбас), гъби, лук, магданоз, кашкавал и др., нещо което зависи от предпочитанията.
Хляб на бързата програма
280 мл. айрян ( 1:1 )
2 с.л. олио
1 с.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
480 гр. брашно
14 гр. жива мая
На бързата програма -2 часа
700 грама
Ако е необходимо се добавя още брашно, трябва да се оформи хубава топка тесто. Ако е твърдо тестото се добавя малко вода, а ако е много лепкаво и маже под бъркалките малко брашно.
За да стане хубав хляб трябва да се следи тестото.
Това важи за всеки хляб.
Как трябва да изглежда тестото и как не трябва.
мокро ок сухо
клипчетата с тестото са на Ердинч от бгмама
2 с.л. олио1 с.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
480 гр. брашно
14 гр. жива мая
На бързата програма -2 часа
700 грама
Ако е необходимо се добавя още брашно, трябва да се оформи хубава топка тесто. Ако е твърдо тестото се добавя малко вода, а ако е много лепкаво и маже под бъркалките малко брашно.
За да стане хубав хляб трябва да се следи тестото.
Това важи за всеки хляб.
Как трябва да изглежда тестото и как не трябва.
мокро ок сухо
клипчетата с тестото са на Ердинч от бгмама
вторник, 22 май 2012 г.
Дърпана баница
Продукти:
250 мл. вода
1 яйце
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
щипка сол
около 550 гр. брашно да стане меко тесто
Правих я за първи път и реших да направя по малко тесто, че ако не стане да не ме е яд. Забърках тесто в хлебопекарната на програма тесто от следните продукти:
1 яйце
150 мл. вода
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
щипка сол
350-400 гр. брашно
Готовото тесто разделих на 6 топки, които намазних обилно с олио в купа, покрих с кърпа и оставих да починат15-20 минути.
След това всяка топка се разточва с точилка на кръг с диаметър около 20 см. намазват се с олио, завиват се с кърпа и се оставят да починат 20-30 минути.
През това време се приготвя плънката от
3 яйца и около 300 гр. натрошено сирене се разбъркват.
След половин час пак ги намазах с мазнина.
Взима се едно парче и започвате да го въртите във въздуха за да се разпъне още, като достигне до това положение
го слагате на маса покрита с покривка и започвате да раздърпвате спръсти докато стане прозрачно, колкото по-тънко по-добре.
Ако по края стане по дебело може да го изрежите. Ако стане дупка не е проблем. След като е разтегното в единия край се слага част от плънката,
слага се олио,загъвам леко и с помощта на покривката навивате на руло като повдигате покривката и нареждате в тавата.
Така се процедира и с останалите парчета.
Баницата обилно се намазва с олио, сложих и малко масло.
Слага се в загрята фурна на 250С за около 20-25 минути.
Баницата по-скоро се пържи.
След като се извади веднага се отцежда олиото като се накланя тавата баницата се придържа с дъска за рязане да не падне, леко се напръсква с вода и се покрива с кърпа за 10-тина минути да поомекне. Ако я предпочитате хрупкава не се пръска с вода и не се покрива.
Клипчето от което гледах как се прави дърпана баница
Шарена трушия

Продукти:
2,5 кг. зеле
2,5 кг. карфиол
2,5 кг. камби или червени чушки
2,5 кг. моркови
2,5 кг. зелени домати
1 връзка кервиз
Марината:
7 ч.ч. вода
5 ч.ч. захар
4 ч.ч. оцет
1 ч.ч. едра сол
Всички продукти на марината се смесват и се слагат на котлона докато заври и се разтвори захарта, бърка се за да се разтвори по бързо.
Всички зеленчуци се нарязват, слагат се в голямо корито и се заливат с горещата марина.
Объркват се и се оставят да престоят една нощ. Пълни се в буркани като се натъпква хубаво и се затваря с капачки.
Стерилизират се 5 минути.

Абонамент за:
Публикации (Atom)





























