Показват се публикациите с етикет Млечни продукти. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Млечни продукти. Показване на всички публикации

четвъртък, 10 май 2012 г.

Извара


  Продукти:
1л. прясно мляко,
100 гр.  кисело мляко
   
   Приготвяне:
Прясното мляко се загрява. Преди да се кипне, към него се прибавя разбитото кисело мляко. Разбърква се, кипва се и веднага се отстранява от печката. След изстиването получената извара се прецежда.

   Извара се получава и от цвик.








Домашно масло


  
Готовото масло след престой в хладилника

 готовото масло







 








    Приготвяне:
5 литра домашно прясно  мляко се сварява и се оставя хубаво да изстине.След като изстине го прибирам за 3-4 часа в хладилника, може и за цяла нощ. Като престои повече се отделя повече каймак.
Каймака се отделя и се слага в дълбока купа, към него се добавя 4-5 супени лъжици студено кисело мляко и 50 мл. ледена вода, всичко това се разбива с пасатор докато се отдели мастото при мен стана за около 5 минути. Маслото става на гранули и започва да полевва по пасатора.
 Маслото трябва да се отдели хубаво от  течността изплаква се хубаво със студена вода и се осолява за да е по трайно.

  каймака  с малко кисело мляко      
как мия маслото  
  
 






събота, 7 април 2012 г.

Домашно кисело мляко



         

     Сварете един литър прясно мляко и го оставете да се охлади до около 40- 45 градуса. ( като потопите кутрето да можете да изтраете 10-тина секунди .) Отсипете от прясното мляко около една четвърт в подходяща тенжера и добавете  4 лъжици кисело мляко. Разбийте добре и изсипете и останалото прясно мляко. Разбъркайте и захлупете с капака. Сега не трябва да допускате млякото да се охлади през следващите 4-5 часа. За целта обвийте тенжерата с одеало и го оставете в топло помещение. След 4-5  часа развийте одеалото и поставете вече киселото мляко в хладилника да се охлади.
     Този път не го ових с одеало а реших да го сложа във фурната и периодично я пусках на 40-50С.

По принцип подквасвам млякото в компотени буркани,на 1 буркан 1 чаена лъжица кис. мляко затварям с капачки и увивам с одеало,

Ако млякото не се подкваси причините могат да бъдат следните:
- температурата е била прекалено висока, което е унищожило бактериите
- температурата е била по- ниска и не е осигурила оптималните условия за развитие на бактериите
-  Опитайте с друга марка кисело мляко за закваска( най-добре да е домашно).