Показват се публикациите с етикет Тестени. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Тестени. Показване на всички публикации

петък, 13 април 2012 г.

Великденски курабии


      Продукти:
    3 яйца
150гр.  кисело мляко
1 1/2 амонячни соди ( по 10гр)
1/2ч..л.сода (5гр)
кората на 1 лимон 
1 1/2 ч.ч захар
3/4  ч.ч разтопена мас (от по 200мл)
 2 ванилии  
 Брашно за меко тесто - около 700-800 гр. 

       Приготвяне:
 Разбиват се яйцата,в млякото се слагат амонячната сода  и  содата бикарбонат  и се прибавя към яйцата.Добавя се захарта, маста, ванилиите и се настъргва лимонената кора. Прибавя  се брашното.

Много е важно тестото да е меко,за да не станат твърди курабиите. Но не и да лепне.

Точи се кора, изрязва се с формички по желание, отгоре се мажат със жълтък, поръсват се със захар и се пекат - в загрята фурна, на 170-180С без да престояват. 

  От дебелината на разточената кора зависи дали ще са хрупкави или по-мекички, пръхкави. Колкото е по-тънка кората, тлкова по-хрупкави стават.
Пекат се до бледо порозовяване  точа около  5-7 мм. 







неделя, 8 април 2012 г.

Бухти

  Продукти:  
3 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода (равна)
1/2 ч.ч. брашно

 
   Приготвяне:
 Яйцата се разбиват, содата се разбърква с киселото мляко и се прибавя към яйцата и накрая брашното със солта.Сместта трябва да е малко по-гъста от кексовото тесто. В него по желание може да се добави настъргано сирене.
  Бухтите се сипват с лъжица в силно загрятото олио.

 готовата смес




Козунак


 

     Продукти:

4 яйца - единия жълтък за намазване  
130 мл. пр. мляко
10мл. лимонов сок
160 гр. мазнина
30 гр. прясна мая 
щипка сол
240 гр. захар
настъргана кора на 1 лимон
около 700 гр. брашно


    Приготвяне:
Яйцата се разбиват с тел, към тях се прибавя прясното мляко,щипката сол и се изсипва в машината за хляб. Изсипва се захарта и се пуска машината за 2-3 минути и се спира. Добавя се лимоновия сок, половината от мазнината, брашното и отгоре се натрошава маята.
 Хубаво е козунака да се меси на най-дългата програма при мен програмата за френски хляб.
Тестото трябва да е възможно най-меко. Оставих да мажи леко под бъркалките. На десетата минута от месенето започнах да прибавям и останалата мазнина на няколко пъти.
В началото на второто месене добавиш настърганата кора на 1 лимон.
  Изключих програмата преди да започне да пече
Разделих тестото на две. Всяка топка разделих на три,направих ги на фитили и оплетох два козунака в единия сложих мармалад от череши.
   Втасаха във фурната на 50С ,след като втасаха намазах с жълтък и поръсих  със захар. Печене на 170С












Сплитане на козунаци  и пак