Показват се публикациите с етикет Баници. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Баници. Показване на всички публикации

вторник, 22 май 2012 г.

Дърпана баница




Продукти:
250 мл. вода
1 яйце
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
щипка сол
около 550 гр. брашно да стане меко тесто

 Правих я за първи път и реших да направя по малко тесто, че ако не стане да не ме е яд. Забърках тесто в хлебопекарната на програма тесто от следните продукти:
  1 яйце
150 мл. вода
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
щипка сол
350-400 гр. брашно

Готовото тесто разделих на 6 топки, които намазних обилно с олио в купа, покрих с кърпа и оставих да починат15-20 минути.

  След това всяка топка се разточва с точилка на кръг с диаметър около 20 см. намазват се с олио, завиват се с кърпа и се оставят да починат 20-30 минути.

  През това време се приготвя плънката от
  3 яйца  и около 300 гр. натрошено сирене се разбъркват.

След половин час пак ги намазах с мазнина.
   Взима се едно парче и започвате да го въртите във въздуха за да се разпъне още, като достигне до това положение
 
  го слагате на маса покрита с покривка и започвате да раздърпвате  спръсти докато стане прозрачно, колкото по-тънко по-добре.


Ако по края стане по дебело може да го изрежите. Ако стане дупка не е проблем. След като е разтегното в единия край се слага част от плънката,


слага се олио,загъвам леко и с помощта на покривката навивате на руло като повдигате покривката и нареждате в тавата.



 Така се процедира и с останалите парчета.

     Баницата обилно се намазва с олио, сложих и малко масло.

Слага се в загрята фурна на 250С  за около 20-25 минути.
Баницата по-скоро се пържи.
 След като се извади веднага се отцежда олиото като се накланя тавата баницата се придържа  с дъска за рязане да не падне, леко се напръсква с вода и се покрива с кърпа за 10-тина минути да поомекне. Ако я предпочитате хрупкава не се пръска с вода и не се покрива.






      Клипчето от което гледах как се прави дърпана баница




неделя, 26 февруари 2012 г.

Тиквеник


продукти:
1 пакет кори за баница Белла
1.300 кг (или около това) тиква
краве масло за намазване
захар по 1- 1.5 чаена лъжичка за поръсване на плънката във всяко руло(гледайте обясненията долу).Увеличете захарта,ако обичате по-сладичко.
канела,индийско орехче,ванилия

за заливката:
2 яйца
1/3 (или малко повече) ч.ч. прясно мляко
сода бикарбонат на върха на ножа
1 ванилия

за глазурата:
сок от половин лимон
пудра-захар(толкова,колкото да се получи нещо,като каша)

0.Тиквата рендосваме или нарязваме ситно в блендера.Не я задушаваме,остава сурова.
1.Взимаме една кора,намазваме я леко с краве масло (аз не го разтопявам,рисувам направо с пакетчето няколко черти върху кората).
2.Отгоре слагаме друга кора.Поръсваме я с канела,няколко прашинки индийско орехче и ванилия.
3.Отгоре слагаме тиквата,някъде 3 големи супени лъжици с връх.Разпределяме я равномерно,като гледаме да не стигаме чак до краищата на кората.Поръсваме тиквата с 1-1.5 чаена лъжичка захар.
4.Завиваме 2-те кори на руло.Повтаряме процедурата с останалите двойки кори.
5.Една тава намазваме с олио.Постиламе на дъното една от корите.Върху нея едно до друго започваме да редим рулата.

6.След като сме ги наредили,нарязваме ги напречно.Така се получават квадратчетата(които се виждат на снимката). Ако ви е останала 1 кора може да я накъсате на малки парченца и да поръсите тиквеника с тях.Така ще придобие леко "рошав" вид.
7.Приготвяме заливката от 2-те яйца,содата,млякото и ванилията.Заливаме с нея квадратчетата,като гледаме,тя да се разпредели равномерно.
8.Тук-там отгоре слагаме малки парченца масло.
9. Печем тиквеника на умерена фурна.
10.След изпичането напръскваме го с глазурата от лимонов сок и пудра -захар

            ИЗТОЧНИК