Показват се публикациите с етикет Хлебопекарна. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Хлебопекарна. Показване на всички публикации

петък, 25 май 2012 г.

Хляб на бързата програма

280 мл. айрян ( 1:1 )
2 с.л. олио
1 с.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
480 гр. брашно
14 гр. жива мая

    На бързата програма -2 часа
      700 грама

Ако е необходимо се добавя още брашно, трябва да се оформи хубава топка тесто. Ако е твърдо тестото се добавя малко вода, а ако е много лепкаво и маже под бъркалките малко брашно.
За да стане хубав хляб трябва да се следи тестото.
Това важи за всеки хляб.

Как трябва да изглежда тестото и как не трябва.


                                    мокро                              ок                       сухо




клипчетата с тестото са на Ердинч от бгмама

сряда, 11 април 2012 г.

ПИЦА от пицария "ВЕРДИ"



    оригинална ресторантска рецепта


500 гр. брашно
20 гр. мая - 1/2 кубче
1 ч.ч. прясно мляко
2 яйца
8 с.л. олио

Замесва се тесто /маята се разтваря в хладкото млякото + много малка щипка захар, яйцата се разбиват и всичко се омесва до меко тесто/. Откъсва се топка колкото юмрук, ръцете се намазват с олио, разтегля се до някъде, поставя се в намазнена тава и се раздърпва до краищата. Пицата се намазва с доматен сок, после кашкавал и после всичко останало. Пече се на силна фурна 250-300'С за 10 мин.

Не е нужно да втасва, нито да се разточва. Количеството става горе долу за 2 тави.




"Парадизо"

кашкавал, дом.сос, шунка, пушено пиле, пушено сирене, царевица, чеснов сос, маслини, магданоз, риган


"Бягащо пиле"

кашкавал, дом.сос, пушено пиле, гъби, царевица, риган


"Вегетариана"

кашкавал, дом.сос, гъби, царевица, чушки, маслини, грах, магданоз, риган



"Калцоне"

кашкавал, дом.сос, шунка, пушено сирене, гъби, чорбаджийски чушки, чеснов сос, магданоз, риган


 

неделя, 8 април 2012 г.

Козунак


 

     Продукти:

4 яйца - единия жълтък за намазване  
130 мл. пр. мляко
10мл. лимонов сок
160 гр. мазнина
30 гр. прясна мая 
щипка сол
240 гр. захар
настъргана кора на 1 лимон
около 700 гр. брашно


    Приготвяне:
Яйцата се разбиват с тел, към тях се прибавя прясното мляко,щипката сол и се изсипва в машината за хляб. Изсипва се захарта и се пуска машината за 2-3 минути и се спира. Добавя се лимоновия сок, половината от мазнината, брашното и отгоре се натрошава маята.
 Хубаво е козунака да се меси на най-дългата програма при мен програмата за френски хляб.
Тестото трябва да е възможно най-меко. Оставих да мажи леко под бъркалките. На десетата минута от месенето започнах да прибавям и останалата мазнина на няколко пъти.
В началото на второто месене добавиш настърганата кора на 1 лимон.
  Изключих програмата преди да започне да пече
Разделих тестото на две. Всяка топка разделих на три,направих ги на фитили и оплетох два козунака в единия сложих мармалад от череши.
   Втасаха във фурната на 50С ,след като втасаха намазах с жълтък и поръсих  със захар. Печене на 170С












Сплитане на козунаци  и пак

сряда, 4 април 2012 г.

Бял хляб


300 мл. вода (или прясно мляко)
500 гр.бяло брашно
1 суп. лъжица захар
1 1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. оцет
3 суп.л. олио
8 гр. жива мая

      Програма 1 основен хляб ,
     ниво на препичане 2,
     тегло:750 грама

  При мен отива малко повече брашно добавям по малко за да се оформи хубава топка тесто. Да не маже под бъркалките. Ако е твърдо и сухо тестото се добавя малко вода или мляко.









     

неделя, 1 април 2012 г.

Пълнозърнест хляб

  Продукти: 
290 мл. вода
1 с.л.   мед
1 1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. оцет
10  гр. жива мая
250 гр. бяло брашно
250 гр.пълнозърнесто брашно грахам

  Месен и втасал в хлебопекарната програма 2 за пълнозърнест хляб.
След това оформен и втасал на ново във фурната на 50С  и печен на 190С
     Стама много мекичък и хубав.Разрязахме го още топъл.




петък, 2 март 2012 г.

Бирен хляб




500 гр брашно за хляб
300 мл бира (на стайна температура)
2 3/4 tablespoon мед
1 1/2 tablespoon масло
1 1/2 teaspoons сол
1 3/4 teaspoon мая

Програма: Основнa
Кора: средна

ЗАБЕЛЕЖКА: мед'a се използва за да балансира горчивината на бирата.
ИЗТОЧНИК

понеделник, 27 февруари 2012 г.

Хляб капама


Така е кръстен хляба понеже се пече в йенаглас с капак

 750грама  хляб
350г...........бяло брашно
150г ..........пълнозърнесто
300г............вода
1  чл......Moрскa сол
1 чл......суха мая

* брашното може и само бяло

приготвяне на тестото:

1. слагаме продуктите в контейнера на хлебопекарната
2. пускаме машината за близо 10 минутно месене
3. вадим контейнера с тестото, завиваме го с найлонов плик и го слагаме в хладилника за около 15 часа
4. след 15часа изваждате въздуха на втасалото тесто
5. набрашняваме кухненската маса с малко брашно, също така намазваме съвсем леко йенската тенджера в дъното и
отсрани до средата със най много 2,5мл зехтин
6.разгъваме тестото върху набрашнената маса и го сгъваме  като пощенско пликче
7. преместваме сгънатото тесто във тенджерата като внимаваме сгънаната част да остане долу, поръсваме тестото отгоре със брашно
8. оставяме да втаса със затворен капак  за около час във фурната на 50 С и след втасването превключваме  на печене, решетката на 2ри етаж на фурната
9. може да се сложи чашка вода на дъното на фурната
10. печеме общо 45 минути, в първите 30 минути със затворен капак и на 230градуса
11. последните 10-15минути печеме на 210градуса без капак
----
12. може да се пече в тенджера без капак, ако ще печете без капак, печете около 30мин на 190Ц и 20мин на 150Ц с вентилатор и с плюс около 15мин на изключена фурна (за да е същия ефекта както с капак, в цикъл печене сложете в дъното на фурната чашка/купичка/каничка със вряла вода

* йенската тенджера трябва най малко да е поне с 12cm дълбочина и с около 25cm диаметър

           ИЗТОЧНИК

неделя, 26 февруари 2012 г.

Традиционно Тесто за Пица


прод./тегло 600g 1100g 1000g 900g 800g

Брашно ...375g......685g.........625g........560g......500g
Вода .......200ml....365ml.......330ml.......300ml.....265ml
Сол ........  .6g...........11g..........10g.........9g...........8g
Олио .......15ml........27ml.........25ml........22ml.......20ml
Мая ..........5,25g......10g...........9g...........8g...........7g

Програма: Тесто (ако ще приготвяте на ръка, месете близо 20мин и оставете да втаса близо 30-40 мин на топло(32C')

препоръки:
-препоръчва се всяка pizzа да е с диаметър 20см.
-приготвената Pizza ce пече в предварително затоплена на 200C' фурна в продължение на 12-15 мин

    ИЗТОЧНИК

Селския Хляб на Ердинч


 
 Вода...............................400мл...........300мл
Пресен лимонов сок.....3/4чл.............1/2чл
Сол.................................1+1/2чл.........1+1/4чл
Захар..............................0.....................1/2чл
Брашно..........................650г(*)...........500г (300бяло + 200 пълнозърнесто или обратно)
Мая(instant)....................2чл.................2чл

Ако желаете, може да добавите и следните подправки:
Челебитка посевна........2чл
Пш Зародиш..................1/2чл
Ленено семе..................1чл
Семе от ръж(смачкано)..1чл

(*) -оригинала е със пълнозърнесто, но количеството брашно може да се смени/комбинира със различни вид брашна.
-ако се желае бухнал хляб количеството на бялото брашно да е най малко 50%

програма: основна / френска
кора: средна

    ИЗТОЧНИК

Йогурт Хляб / Xляб с кисело мляко

v

    за 900 грама
210мл. .......вода
1/3 ч.ч........кисело мляко (домашно).
1 с.л.  .........захар.
1 с.л.  .........краве масло(омекотено или разтопeно на слаб огън)
1 + 1/2 ч.л .морска сол / сол.
1 бр. ..........яйце (голямо).
600г ...........брашно (за общо предназначение).
1 ч.л ..........мая (Instant)
1 ч.л. .......суха мащерка(по желание).

1. в контейнера на машината сложете водата, киселотo мляко, яйцето и маслото . После сипете  брашното, добавете солта в едното ъгълче, a в насрещното захарта, в средата на кладенче маята и поръсете c мащерката (по желание) . 
  Програма 1 основен хляб

        ИЗТОЧНИК

Картофен хляб в хлебопекарна


   за 1 кг.
 350мл вода или пр.мляко
25гр кр.масло
1 яйце
150гр сварен и намачкан картоф
1 ч.л.сол
1 ч.л. захар
630гр брашно
1 пакетче суха мая.
Зареждам машинката на програма кратка 1:58 часа. Коричка- средна.



На мен ми идва малко брашното. Добавям още около 50 грама докато со получи хубава топка тесто да не мажи под бъркалките.
 мокро тесто ок  сухо тесто

Как трябва и как не трябва да изглежда тестото от Ердинч


ИЗТОЧНИК