сряда, 29 февруари 2012 г.
Течен шоколад
продукти:
350 гр. захар
125 гр. масло
250 гр. сухо мляко
90 гр. какао
приготвяне:
В 250 мл. вода се разтваря захарта с кипване.
Снема се от огъня и се прибавя маслото.
Бърка се леко докато се разтопи маслото, след което горещата смес се изсипва в сухата смес от какаото и млякото на прах.Разбърква се енергично с лъжица.
Обикновенно остават малки бучки затова трябва да се прекара шоколада през цедка, като бучките се размазват с лъжица.
Шоколада се налива топъл в чаши и се оставя в хладилника да се охлади.
Кекс
продукти:
3 яйца
9 с.л. захар
9 с.л. олио
9 с.л. прясно мляко(или вода)
9 с.л. брашно
1 бакпулвер
приготвяне:
Разбивам яйцата и захарта, добавям едно след друго млякото, олиото и пресятото брашно с бакпулвера.Наливаме сместа в намазана с олио и набрашнена форма..Пека в предварително загрята фурна на 180С.
3 яйца
9 с.л. захар
9 с.л. олио
9 с.л. прясно мляко(или вода)
9 с.л. брашно
1 бакпулвер
приготвяне:
Разбивам яйцата и захарта, добавям едно след друго млякото, олиото и пресятото брашно с бакпулвера.Наливаме сместа в намазана с олио и набрашнена форма..Пека в предварително загрята фурна на 180С.
Спагети с доматен сос
Продукти:
1 пакет спагети
1 глава лук
2-3 скилидки чесън
200 гр. шунка (може да се замести с кайма, кренвирш, телешки салам...)
700-800 гр. домати (рендосани)
риган, чубрица
сол на вкус
1 с.л. масло (или маргарин)
Приготвяне:
В дълбока тенджера се налива вода. Поръсва се 1/2ч.л. сол и съдът се поставя на включен котлон. Когато заври водата, се добавят 3с.л. олио. Спагетите се поставят внимателно, леко като ветрило. Оставят се във врящата вода за времето което е посочено на опаковката. Когато омекнат напълно, са готови. Тенджерата се оттегля от котлона. Спагетите се прецеждат през гевгир. Слагат в дълбока купа. Разбъркват се още топли с краве масло.
В тендера се слагат 2с.л. олио. Когато загрее мазнината се слага нарязания на ситно лук и чесъна да се запържат до златисто и се добавя доматения сос, шунката нарязана на дребно, риган,чубрица и сол на вкус.Разбърква се и се вари докато леко се сгъсти соса.
Поднасят се, като към сварените спагети се прибавя вече готовият сос. Накрая се настъргва сирене или кашкавал по вкус.
вторник, 28 февруари 2012 г.
Картофена крем-супа
Продукти: 1/2 кг обелени картофи, 1/2 л пр. мляко, 1 пакетче масло, 2 жълтъка, сол, черен пипер, 3 филии хляб, нарязани на малки кубчета.
Приготвяне:
Картофите се покриват с вода и се сваряват. След това се пасират, разреждат се с горещото прясно мляко, прибавя се 1/4 от маслото, сол и се вари 5 мин. Дръпва се от котлона, прибавя се черен пипер и жълтъците. Супата се поднася поръсена с изпържените хлебни кубчета в останалото масло.
Супа топчета
продукти:
300 грама кайма
A глава лук
1-2 моркова
1 домат ( понякога не слагам)
резен целина
черен пипер
3 супени лъжици ориз
за застройката: 1 яйце, 2-3 супени лъжици кисело мляка
приготвяне:
Настържете лука, морковите и целината и ги сложете да врят на тих огън, в 2л вода. В това време направете малки топченца от каймата . Пуснете ги при зеленчуците, след 20-30 мин. добавете картофа и ориза. След като ориза се свари махнете от огъня, разбийте яйцето с млякото. Прибавяйте към сместа по малко от горещия бульон на супата, като бъркате непрекъснато докато се темперират яйцата (около 2-3 чаши от бульона са необходими) и след това върнете всичко към супата, като бъркате, докато се резмеси с останалия бульон, поръсете с магданоз.
3 супени лъжици ориз
за застройката: 1 яйце, 2-3 супени лъжици кисело мляка
приготвяне:
Настържете лука, морковите и целината и ги сложете да врят на тих огън, в 2л вода. В това време направете малки топченца от каймата . Пуснете ги при зеленчуците, след 20-30 мин. добавете картофа и ориза. След като ориза се свари махнете от огъня, разбийте яйцето с млякото. Прибавяйте към сместа по малко от горещия бульон на супата, като бъркате непрекъснато докато се темперират яйцата (около 2-3 чаши от бульона са необходими) и след това върнете всичко към супата, като бъркате, докато се резмеси с останалия бульон, поръсете с магданоз.
понеделник, 27 февруари 2012 г.
Хляб капама
Така е кръстен хляба понеже се пече в йенаглас с капак
750грама хляб
350г...........бяло брашно
150г ..........пълнозърнесто
300г............вода
1 чл......Moрскa сол
1 чл......суха мая
* брашното може и само бяло
приготвяне на тестото:
1. слагаме продуктите в контейнера на хлебопекарната
2. пускаме машината за близо 10 минутно месене
3. вадим контейнера с тестото, завиваме го с найлонов плик и го слагаме в хладилника за около 15 часа
4. след 15часа изваждате въздуха на втасалото тесто
5. набрашняваме кухненската маса с малко брашно, също така намазваме съвсем леко йенската тенджера в дъното и
отсрани до средата със най много 2,5мл зехтин
6.разгъваме тестото върху набрашнената маса и го сгъваме като пощенско пликче
7. преместваме сгънатото тесто във тенджерата като внимаваме сгънаната част да остане долу, поръсваме тестото отгоре със брашно
8. оставяме да втаса със затворен капак за около час във фурната на 50 С и след втасването превключваме на печене, решетката на 2ри етаж на фурната
9. може да се сложи чашка вода на дъното на фурната
10. печеме общо 45 минути, в първите 30 минути със затворен капак и на 230градуса
11. последните 10-15минути печеме на 210градуса без капак
----
12. може да се пече в тенджера без капак, ако ще печете без капак, печете около 30мин на 190Ц и 20мин на 150Ц с вентилатор и с плюс около 15мин на изключена фурна (за да е същия ефекта както с капак, в цикъл печене сложете в дъното на фурната чашка/купичка/каничка със вряла вода
* йенската тенджера трябва най малко да е поне с 12cm дълбочина и с около 25cm диаметър
ИЗТОЧНИК
Торта Добуш (домашна торта)
Продукти за блата : 2 яйца , 1ч.ч.захар ,1 ч.ч. олио ,1ч.ч. прясно мляко
½ ч.л. сода, брашно колкото поеме, до меко тесто/ при мен отидоха около 6 чаши от 200 мл, но зависи от брашното, така че това количество е само ориентир/
Приготвяне : от продуктите се замесва тесто и се точи на кори по половин сантиметър дебели (4-5 броя, зависи дали ще са с по-малък или по- голям диаметър). Изпичат се поотделно в тавичка поръсена с брашно, в предварително загрята на 190 - 200 гр. фурна. След като изстинат се заливат с крем.
Крем : 1 л. Прясно мляко , 4 яйца , 4 с.л. брашно ( с връх ), 2 ч.ч. захар ,1
пакет масло- 125 гр. ,1 ванилия , 2 с.л. какао.
Понеже крема идва малко трябва да се направи доза и половина.
Аз направих една доза крем, а от блата половин доза.
Приготвяне : Разбива се яйцата с 1ч. захар и прясното мляко. Към сместа се добавя другата чаша захар , разбъркана с брашното.Слага се на огън и се бърка докато се сгъсти и покаже първия мехур. Като се махне от котлона се добавя маслото и ванилията. Кремът се разделя на 2 равни части и в едната се слага какаото(направих я без какао). Залива се кора – крем.
Тортата се украсява отгоре с орехи (аз не съм сложила не обичам) и настърган шоколад/.Трябва да престои едно денонощие , за да има време блатовете да поемат крема и да омекнат.
ИЗТОЧНИК
Абонамент за:
Публикации (Atom)








