четвъртък, 10 май 2012 г.

Домашно масло


  
Готовото масло след престой в хладилника

 готовото масло







 








    Приготвяне:
5 литра домашно прясно  мляко се сварява и се оставя хубаво да изстине.След като изстине го прибирам за 3-4 часа в хладилника, може и за цяла нощ. Като престои повече се отделя повече каймак.
Каймака се отделя и се слага в дълбока купа, към него се добавя 4-5 супени лъжици студено кисело мляко и 50 мл. ледена вода, всичко това се разбива с пасатор докато се отдели мастото при мен стана за около 5 минути. Маслото става на гранули и започва да полевва по пасатора.
 Маслото трябва да се отдели хубаво от  течността изплаква се хубаво със студена вода и се осолява за да е по трайно.

  каймака  с малко кисело мляко      
как мия маслото  
  
 






събота, 5 май 2012 г.

Кайма с ориз на фурна


  Продукти:
2 големи глави лук
500 гр. кайма
1 ч.ч ориз
2 ч.ч. пр.мляко
4 яйца
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. чубрица
сол на вкус
3 с.л.олио

   


 Приготвяне:
В олиото се запържва нарязания на ситно лук до златисто, слага се каймата и започвате да я мачкате докато стане на трохи и се слага се сол на вкус, запържва се като от време на време се разбърква. Към каймата се прибавя ориза да се запържи до стъклено. Слага се червения пипер разбърква се и се сипва 1 1/2 ч.ч. вода слага се чубрицата и след като водата поеме се сваля от котлона.
 
  След като поизстине сместта се разпределя в тава.
Яйцата и прясното мляко се разбъркват слага се сол на вкус и се изсипват в тавата върху каймата и ориза.
 Пече се във фурната на 180С до готавност.






сряда, 2 май 2012 г.

Пълнено агне за Великден или Гергьовден



  Продукти:
1 цяло агне
бял дроб
черен дроб
сърце
шкембе
тънките черва
дебелите черва
4-5 връзки пресен лук
1 кг. ориз
олио
черен пипер
1 с.л. червен пипер
джоджен
   и було

       Приготвяне:
 Червата, белия и черния дроб, шкембето и сърцето  се измиват много добре. Червата се накисват за около час във вода с оцет, измиват се пак и се оплитат на три плитки. Черния и белия дроб се надупчвата с нож на няколко места.
 Всичко това се слага в тенджера налива се с вода, посолява се на вкус и се слага да се вари за около 1.50 ч.
 После дреболиите се вадят от тенджерата и като поизстинат се нарязват на парченца.

 В друга тенджера се слага олио да покрие дъното. Пресния лук се нарязва и се запържва в олиото, ако лука започне да загаря се сипва 1-2 с.л. о т бульона на дреболиите. Сла се нарязания пресен джоджен, разбърква се и се слага изчистеня и измит олиз да се запържи до стъклено.
Добавят се нарязаните дреболии, 1 с.л. червен пипер и се налива от бульона на дреболиите.Съотношението на ориз - бульон е 1: 1 или 1:1 1/2 . Когато водата поеме се сваля от котлона. Ориза трябва да е полусварен.
  Агнето се усолява леко от вътре със сол и се пълнви със изстиналата плънка и се зашива.
От вън се намазва със сол, масло и червен пипер в тази последователност и се завива с булото.

  Налива се в тавата 2 - 2,5 литра вода леко усолена.

 За да не загори агнето от долу на дъното на тавата се нареждат пръчки от лозе предварително накиснати за 2 часа във вода и върху тях се слага агнето. Може и без пръчки.
  Тавата се покрива с алуминиево фолио и се пече в пещ за около 6-7  часа.
 Или на 100С във фурната за цяла нощ.

 Дреболиите и сплетените черва.

 В тенджерата с вода.

 Вече сварени.

  Извадени от водата.

 И нарязани на парчета.

 Плънката за агнето.

 Агнето вече е напълнено.

 Клипче как се зашива.

 Вече зашито. Намазано е с масло преди да се сложи солта, маслото и червения пипер защото беше изсъхнало.

 Покрито с булото.

 Готово изпечено.







петък, 13 април 2012 г.

Великденски курабии


      Продукти:
    3 яйца
150гр.  кисело мляко
1 1/2 амонячни соди ( по 10гр)
1/2ч..л.сода (5гр)
кората на 1 лимон 
1 1/2 ч.ч захар
3/4  ч.ч разтопена мас (от по 200мл)
 2 ванилии  
 Брашно за меко тесто - около 700-800 гр. 

       Приготвяне:
 Разбиват се яйцата,в млякото се слагат амонячната сода  и  содата бикарбонат  и се прибавя към яйцата.Добавя се захарта, маста, ванилиите и се настъргва лимонената кора. Прибавя  се брашното.

Много е важно тестото да е меко,за да не станат твърди курабиите. Но не и да лепне.

Точи се кора, изрязва се с формички по желание, отгоре се мажат със жълтък, поръсват се със захар и се пекат - в загрята фурна, на 170-180С без да престояват. 

  От дебелината на разточената кора зависи дали ще са хрупкави или по-мекички, пръхкави. Колкото е по-тънка кората, тлкова по-хрупкави стават.
Пекат се до бледо порозовяване  точа около  5-7 мм. 







сряда, 11 април 2012 г.

ПИЦА от пицария "ВЕРДИ"



    оригинална ресторантска рецепта


500 гр. брашно
20 гр. мая - 1/2 кубче
1 ч.ч. прясно мляко
2 яйца
8 с.л. олио

Замесва се тесто /маята се разтваря в хладкото млякото + много малка щипка захар, яйцата се разбиват и всичко се омесва до меко тесто/. Откъсва се топка колкото юмрук, ръцете се намазват с олио, разтегля се до някъде, поставя се в намазнена тава и се раздърпва до краищата. Пицата се намазва с доматен сок, после кашкавал и после всичко останало. Пече се на силна фурна 250-300'С за 10 мин.

Не е нужно да втасва, нито да се разточва. Количеството става горе долу за 2 тави.




"Парадизо"

кашкавал, дом.сос, шунка, пушено пиле, пушено сирене, царевица, чеснов сос, маслини, магданоз, риган


"Бягащо пиле"

кашкавал, дом.сос, пушено пиле, гъби, царевица, риган


"Вегетариана"

кашкавал, дом.сос, гъби, царевица, чушки, маслини, грах, магданоз, риган



"Калцоне"

кашкавал, дом.сос, шунка, пушено сирене, гъби, чорбаджийски чушки, чеснов сос, магданоз, риган


 

неделя, 8 април 2012 г.

Бухти

  Продукти:  
3 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода (равна)
1/2 ч.ч. брашно

 
   Приготвяне:
 Яйцата се разбиват, содата се разбърква с киселото мляко и се прибавя към яйцата и накрая брашното със солта.Сместта трябва да е малко по-гъста от кексовото тесто. В него по желание може да се добави настъргано сирене.
  Бухтите се сипват с лъжица в силно загрятото олио.

 готовата смес




Козунак


 

     Продукти:

4 яйца - единия жълтък за намазване  
130 мл. пр. мляко
10мл. лимонов сок
160 гр. мазнина
30 гр. прясна мая 
щипка сол
240 гр. захар
настъргана кора на 1 лимон
около 700 гр. брашно


    Приготвяне:
Яйцата се разбиват с тел, към тях се прибавя прясното мляко,щипката сол и се изсипва в машината за хляб. Изсипва се захарта и се пуска машината за 2-3 минути и се спира. Добавя се лимоновия сок, половината от мазнината, брашното и отгоре се натрошава маята.
 Хубаво е козунака да се меси на най-дългата програма при мен програмата за френски хляб.
Тестото трябва да е възможно най-меко. Оставих да мажи леко под бъркалките. На десетата минута от месенето започнах да прибавям и останалата мазнина на няколко пъти.
В началото на второто месене добавиш настърганата кора на 1 лимон.
  Изключих програмата преди да започне да пече
Разделих тестото на две. Всяка топка разделих на три,направих ги на фитили и оплетох два козунака в единия сложих мармалад от череши.
   Втасаха във фурната на 50С ,след като втасаха намазах с жълтък и поръсих  със захар. Печене на 170С












Сплитане на козунаци  и пак