събота, 7 април 2012 г.

Домашно кисело мляко



         

     Сварете един литър прясно мляко и го оставете да се охлади до около 40- 45 градуса. ( като потопите кутрето да можете да изтраете 10-тина секунди .) Отсипете от прясното мляко около една четвърт в подходяща тенжера и добавете  4 лъжици кисело мляко. Разбийте добре и изсипете и останалото прясно мляко. Разбъркайте и захлупете с капака. Сега не трябва да допускате млякото да се охлади през следващите 4-5 часа. За целта обвийте тенжерата с одеало и го оставете в топло помещение. След 4-5  часа развийте одеалото и поставете вече киселото мляко в хладилника да се охлади.
     Този път не го ових с одеало а реших да го сложа във фурната и периодично я пусках на 40-50С.

По принцип подквасвам млякото в компотени буркани,на 1 буркан 1 чаена лъжица кис. мляко затварям с капачки и увивам с одеало,

Ако млякото не се подкваси причините могат да бъдат следните:
- температурата е била прекалено висока, което е унищожило бактериите
- температурата е била по- ниска и не е осигурила оптималните условия за развитие на бактериите
-  Опитайте с друга марка кисело мляко за закваска( най-добре да е домашно).




сряда, 4 април 2012 г.

Бял хляб


300 мл. вода (или прясно мляко)
500 гр.бяло брашно
1 суп. лъжица захар
1 1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. оцет
3 суп.л. олио
8 гр. жива мая

      Програма 1 основен хляб ,
     ниво на препичане 2,
     тегло:750 грама

  При мен отива малко повече брашно добавям по малко за да се оформи хубава топка тесто. Да не маже под бъркалките. Ако е твърдо и сухо тестото се добавя малко вода или мляко.









     

вторник, 3 април 2012 г.

Медени мечета

 
  Продукти:
1 к.ч. олио
1 к.ч. захар
1 бр. яйце
1/2 ч.л. хлябна сода
1 с.л. кисело мляко
1/2 с.л. канела
3 с.л. топен мед
брашно, колкото поеме за тесто, което може да се точи

     Приготвяне:
Разбива се яйцето със захарта. Прибавя се олиото, содата, разтворена в киселото мляко, канелата и меда последователно. С брашното се замесва тесто, което да може да се точи. От него се разточва лист с дебелина около 1 мм.От листа се изрязват кръгчета с помощта на чашка. На половината кръгчета се изрязват очички, с помощта на капачка от паста за зъби или от капачка на фулмастер.Изрязаните кръгченца от очичките се ползват за ушички, като се поставят от горната страна на горямото кръгче, което е главичката на мечето. Под очичките в средата се слага едно малко топченце от тестото за муцунка на мечето. Другата половина от големите кръгчета се оставят плътни.Пекат се в умерена фурна. Внимава се да не се изгорят, защото се изпичат бързо. Когато изстинат се слепват с мармалад едно плътно кръгче и едно с дупчици за очички и ушички.


         
ИЗТОЧНИК 

неделя, 1 април 2012 г.

Пълнозърнест хляб

  Продукти: 
290 мл. вода
1 с.л.   мед
1 1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. оцет
10  гр. жива мая
250 гр. бяло брашно
250 гр.пълнозърнесто брашно грахам

  Месен и втасал в хлебопекарната програма 2 за пълнозърнест хляб.
След това оформен и втасал на ново във фурната на 50С  и печен на 190С
     Стама много мекичък и хубав.Разрязахме го още топъл.




Ликьор тути фрути

    Продукти:
1литър домашна ракия без анасон и дъвка или водка
1 кг. захар
плодове по избор 300-400 гр. от вид -малини, ягоди, капини, боровинки, челеши, праскови, кайсий, дюли за каквото се сетите.

аз сложих - боровинки , малини , ягоди , круши , сини сливи без костилки, праскови

 Приготвяне:
В 3 литров буркан се сипва ракията и захарта и се разбъркват да се разтвори захарта. Добавят се плодовете, дребните се слагат цели а големите се нарязват на парчета, всичко се разбърква, буркана се затваря и се слага на тъмно и хладно място.
 Може да се консумира 1 месец след слагането на последния плод.
Колкото повече отлежава толкова по-хубав става.




източник:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=836.0

Пълнени чушки с кайма и ориз



за 17-18 чушки
    Продукти:
1 кг. кайма
1 ч.ч. ориз  (чаша от 240 мл.)
1 голяма глава лук
300 мл. рендосани домати
2 ч.л. чубрица
сол и черен пипер на вкус
1 ч.л. червен пипер
3 с.л. олио
50 мл.вода

      За соса:
3 с.л. олио
2 с.л. брашно
2 яйца
1ч.ч. кисело мляко

     Приготвяне:
Лука се нарязва на ситно, ориза се измива, всички продукти се омесмат хубаво. Получената смес се оставя за половин час да постои. Чушките се пълнят с получената смес, нареждат се в тенджера, отгоре се слага чиния и се налива вода до ръба на чинията.
Варят се около 50 минути.

         Приготвяне на соса:
 брашното се запържва до златисто в олиото на тих огън и се разрежда до гладка смес с водата от пиперките Млякото, яйцата и солта се разбиват и се добавят към соса.


Картофена супа със сирене


     Продукти:
около 700 гр. картофи
около 1.5 л. вода
30 гр. масло (или маргарин)
200 гр. сирене
2 яйца
сол на вкус

   Приготвяне:
Картофите се обелват и нарязват на кубчета. Слагат се в тенджера с водата и сол ( да се внимава да не се пресоли, че и сиренето е солено)да се варят.
След като картофите се сварят се слага и маслото, като се разтопи супата се маха от котлона, сиренето се натрошава и се прибавя към супата (сиренето се слага след като се отстрани от котлона, ако се сложи по-рано ще се разпадне).
  Супата се застройва с двете яйца. Яйцата се разбъркват добре в купа и малко по-малко се добавя от водата на супата към яйцата за да не се пресечат. След като температурата се уеднакви съдържанието на купата постепенно се сипва в тенджерата и се разбърква.