понеделник, 27 януари 2025 г.

Крем супа от тиква

           Продукти: 
 400 гр. тиква
 300 гр. картоф 
 1 голям морков 
 1 глава лук 
 1 ч.л. сол
 1 ч.л. червен пипер
 черен пипер
 лют червен пипер 
 50 гр. масло 
 300 мл. прясно мляко
Приготвяне: Тиквата, картофите, моркова и лука се обелват и нарязват на средни по големина парчета. Поставят се в тенджера и се заливат с вода колкото да ги покрие, слага се солта и червеният пипер. Варят се, докато омекнат.
   Пасират се с пасатор заедно с маслото и горещото мляко. Пасира се до получаване на еднородна смес. Подправя се с черен пипер и лют червен пипер на вкус и се връща на котлона за 5 минути.

Тутманик

            Продукти: 
 2 яйца (единият жълтък се отделя за намазване) 
 5 суп. л. олио 
 200 мл. прясно мляко 
 125 гр. кисело мляко ( 1 к.л. сода бикарбонат в кис. мляко) 
 1 1/2 ч.л. сол 
 1 супена захар
 600-650 гр. брашно за меко тесто
 20 гр жива мая (или 1 пак. суха мая)
   тава 28 см. диаметър (на снимката е 26см.)
 
       
        За оформяне:
 100-125 гр. масло
 300-350 гр. сирене
  
     Приготвяне: 
 В контейнера на хлебопекарната се слагат яйца(без 1 жълтък), прясното мляко, киселото мляко, захарта, солта и олиото. Отгоре се поставя предварително пресятото брашно, и натрошената прясна мая. Програма тесто, продължителност час и половина. Изключвам машината 15-20 минути преди края на програмата. 
   Готовото тестото разделям на три топки, които разточваме на кори не много тънки(аз ги разстилам с намаслени ръце). Корите се намазват обилно с масло и поръсват с натрошено сирене. Навиват се на руло и се усукват. 
   Нареждат се в намазнена тава като охлюв и се оставя да втаса отново за около 20-30 минути да удвои обема си. Втасвам във фурната на 50 градуса. 
   След като втаса тутманикът, се намазва с разбит жълтък и печем на 175 °C за около 35-40 минути.
          
 

четвъртък, 8 юни 2017 г.

сряда, 30 май 2012 г.

Кюфтета с моркови



  Продукти:
500 гр. кайма
500 гр. моркови
1 голяма глава лук
2 яйца
4 с.л. галета
сол на вкус
настъргана кора на 1/2 лимон

    Приготвяне:
Морковите се обелват и сваряват до полуомекване в леко подсолена вода. Морковите и лука се настъргват и всичко се обърква. Оформят се кюфтета и се поръсват леко с галета и вегета. Нареждат се в тава покрита с хартия за печене. Слагат се в загрята фурна на 200С.  След около 20-25 минути са готови.

понеделник, 28 май 2012 г.

Бейби картофки

                                         
Продукти:
1 кг. картофи
5-6 скилитки чесън(минат през преса)
1 ч.л. червен пипер (с връх)
1 ч.л. риган
1ч.л. чубрица
черен пипер
сол на вкус
150 мл. вода
50 мл. олио
50 гр. масло

  Приготвяне:
Измивам картофките в купа с вода и едра сол като ги търкам, измивам ги и ги слагам в тавата в която ще ги пека. Слагам всички сухи подправки и олиото и разбърквам хубаво. Сипвам водата и разпределям маслото на малки парченца върху картофките.
 Слагам ги в загрята фурна на 250С и намалям градусите на 180 след около 50-60 митуги са готови.



неделя, 27 май 2012 г.

Мусака



  Продукти:   
1 кг. кайма
1 голяма глава лук
1 кг. картофи обелени
250 мл. смлени домати
1с.л. червен пипер
сол на вкус
1 ч.л. джоджен
1 ч.л. чубрица
3-4  с.л. олио
по желание черен пипер
 
  За заливката:
2 яйца
1 кофичка кисело мляко
2 с.л. брашно с връх
1к.л. бакпулвер


          Приготвяне:
  В тенджера се загрява олиото и се  запържва нарязания на ситно лук до златисто. ПРибавя се каймата и започате да бъркате непрекъснато и интензивно с лъжица докато се раздроби хубаво каймата да стане като на трохи. След това се запържва докато се изпари водата която е пуснала каймата. Слага се червения пипер раздърква се хубаво и се сипват доматите да не загори пипера. Да поври така 5-10 минути исе слагат нарязаните на кубченца картофи, разбърква се добре и се заливат с топла вода наравно. Сипва се в тава и се слага в загрята фурна на 180С .
Пече се докато картофите омекнат като периодично се разбърква.
Подправя се със сол на вкус, чубрица, джоджен и черен пипер по желание и се разбърква хубаво. Подправките се слагат на края за да запазят аромата си.
 Изравнява се хубаво с лъжица и се залива със заливката .
   Пече се до лек златист цвят.

       Приготвяне на заливката:
 Яйцата се разбъркват хубаво в купа към тях се добавя разбърканото кисело мляко и се се разбърква. В 100 мл. студена вода се разтваря брашното и се прибавя към яйцата и киселото мляко, осолява се на вкус и се разбърква.









петък, 25 май 2012 г.

Омлет с пресен лук


  Продукти:
3 яйца
щипка сол
2 стръка пресен лук

  Приготвяне:
В тефлонов тиган с 2с.л. олио задушавам за пет минути нарязания пресен лук. Слагам 1 с.л. масло
 и изсипвам добре разбитите яйца със солта. След като е готов навивам и изсипвам в чиния.

В омлета може да се добавят зеленчуци и различни млечни продукти, месо и колбаси, като най популярни са: сирене, нарязана шунка (или друг колбас), гъби, лук, магданоз, кашкавал и др., нещо което зависи от предпочитанията.



Хляб на бързата програма

280 мл. айрян ( 1:1 )
2 с.л. олио
1 с.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
480 гр. брашно
14 гр. жива мая

    На бързата програма -2 часа
      700 грама

Ако е необходимо се добавя още брашно, трябва да се оформи хубава топка тесто. Ако е твърдо тестото се добавя малко вода, а ако е много лепкаво и маже под бъркалките малко брашно.
За да стане хубав хляб трябва да се следи тестото.
Това важи за всеки хляб.

Как трябва да изглежда тестото и как не трябва.


                                    мокро                              ок                       сухо




клипчетата с тестото са на Ердинч от бгмама

вторник, 22 май 2012 г.

Дърпана баница




Продукти:
250 мл. вода
1 яйце
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
щипка сол
около 550 гр. брашно да стане меко тесто

 Правих я за първи път и реших да направя по малко тесто, че ако не стане да не ме е яд. Забърках тесто в хлебопекарната на програма тесто от следните продукти:
  1 яйце
150 мл. вода
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
щипка сол
350-400 гр. брашно

Готовото тесто разделих на 6 топки, които намазних обилно с олио в купа, покрих с кърпа и оставих да починат15-20 минути.

  След това всяка топка се разточва с точилка на кръг с диаметър около 20 см. намазват се с олио, завиват се с кърпа и се оставят да починат 20-30 минути.

  През това време се приготвя плънката от
  3 яйца  и около 300 гр. натрошено сирене се разбъркват.

След половин час пак ги намазах с мазнина.
   Взима се едно парче и започвате да го въртите във въздуха за да се разпъне още, като достигне до това положение
 
  го слагате на маса покрита с покривка и започвате да раздърпвате  спръсти докато стане прозрачно, колкото по-тънко по-добре.


Ако по края стане по дебело може да го изрежите. Ако стане дупка не е проблем. След като е разтегното в единия край се слага част от плънката,


слага се олио,загъвам леко и с помощта на покривката навивате на руло като повдигате покривката и нареждате в тавата.



 Така се процедира и с останалите парчета.

     Баницата обилно се намазва с олио, сложих и малко масло.

Слага се в загрята фурна на 250С  за около 20-25 минути.
Баницата по-скоро се пържи.
 След като се извади веднага се отцежда олиото като се накланя тавата баницата се придържа  с дъска за рязане да не падне, леко се напръсква с вода и се покрива с кърпа за 10-тина минути да поомекне. Ако я предпочитате хрупкава не се пръска с вода и не се покрива.






      Клипчето от което гледах как се прави дърпана баница




Шарена трушия











    Продукти:                      
2,5 кг. зеле
2,5 кг. карфиол
2,5 кг. камби или червени чушки
2,5 кг. моркови
2,5 кг. зелени домати
1 връзка кервиз

     Марината:
7 ч.ч. вода
5 ч.ч. захар
4 ч.ч. оцет
1 ч.ч. едра сол
  Всички продукти на марината се смесват и се слагат на котлона докато заври и се разтвори захарта, бърка се за да се разтвори по бързо.


  Всички зеленчуци се нарязват, слагат се в голямо корито и се заливат с горещата марина.
Объркват се и се оставят да престоят една нощ. Пълни се в буркани като се натъпква хубаво и се затваря с капачки.
  Стерилизират се 5 минути.

                     



вторник, 15 май 2012 г.

Паниране и видове панировки


     ПАНИРАНЕ
   ===========
По принцип всички знаят как се панира.
Яйце - брашно - яйце.
Или брашно-яйце-брашно.
Или яйце (или само белтък)-брашно (нишесте)-яйце
Има твърде много варианти на това.
Например, кашкавал се панира като кашкавалът престоява известно време във вода, даже ледена вода.
След това се панира по класическия начин - яйце-брашно-яйце или т.н. панировка "Патафри", която представлява в най-простата си версия разбити яйца, разбъркани с брашно, добавено прясно мляко, малко горчица, скилидка чесън, черен пипер, сол и доведено до гъстота на боза или гъста палачинкова смес. Има вариант с бира вместо прясно мляко, както и вариант, при който белтъците се разбиват отделно на гъста пяна и се смесват внимателно с общата смес.
Основният принцип е, че последно е яйцето.
Примерно, може да се панира и по следния начин : Яйце - брашно - яйце - галета - яйце. Така обикновено се панират шницели.

ПАНИРАНЕ НА МЕСО
==================
По принцип идеята е важна. Месото може да бъде най различно, но предварително обработено термично, т.е. напълно готово.
Не само със заешко, вероятно става с всякакво месо.
Например, ако нарежеш на жулиен каквото и да е месо и го поизпържиш, добавяйки и зеленчуци, гъби, бекон, шунка и т.н. при пърженето - нещо в стил азиатска кухня, след това го завиеш в палачинката и панираш - пак ще стане много вкусно, предполагам.
Разбира се, винаги може да се измисли вегетарианска или полувегетарианска плънка.
Технологията - нещо, завито в палачинка и панирано е по-важна. Всеки може да си измисли хубав и вкусен пълнеж, съобразявайки се със собствения или на семейството си вкус.
А защо пък и да не се направят примерно палачинки, завити всяка с различен пълнеж?

ЯПОНСКА ПАНИРОВКА "ТЕМПУРА"
===========================

ПЪРВИ ВИД:
Разбийте 2 яйца с 1 чаша ледена вода, след това сипете постепенно 1 чаша брашно или оризово нишесте, като бъркате непрекъснато.
За да се получи хрупкава коричка важно е да има голяма разлика в температурата на продуктите, които ще се пържат и мазнината, в която ще се пържи.

ВТОРИ ВИД:
1 жълтък, 300 мл. ледена вода с 4-5 кубчета лед, 250 гр.брашно, 1/4 ч.л. сода, съвсем символично сол.
Разбива се жълтъка със содата и ледената вода с кубчетата лед. Добавя се брашното постепенно и се разбива не много усърдно, по-скоро символично, неразбити топчета от брашното се допускат, но пълното хомогенизиране е недопустимо.Пането трябва да бъде полутечно, при нужда се разрежда с ледена вода.


ПАТАФРИ
=========

Брашно, яйцата поотделно - жълтъци и белтъци, сол, горчица, бира, черен пипер, малко чесън.
Белтъците на пяна .
Върху разбитите със солта жълтъци сипваш по малко от брашното докато се поеме всичкото, внимателно разреждаш с бирата, слагаш подправките и накрая добавяш с внимателно бъркане белтъците.
Сместа трябва да бъде полутечна и пухкава - по-гъста от тази, като за палачинки.

Ето ти и цялата рецепта.

ПАСТА "ПАТАФРИ"
=================
Продукти:
2 яйца,
около 1 ч.ч. брашно (или колкото поеме, за да стане не много гъста смес),
около 1ч.ч. бира,
малко черен пипер,
малко чесън (по желание)
1 ч.л. горчица,
сол на вкус.

Приготовление:
Белтъците се разбиват на пяна.
Отделно се разбиват жълтъците с брашното и бирата, но общо взето всичко е на око. сместа на жълтъците по обем трябва да е колкото тази на белтъците.
В същото време сместа трябва да е и малко по-гъста от тази, с която се панира.Накрая се смесват двете смеси, като в брашняно-жълтъчената смес се изсипва и внимателно се размесва, за да не спадне белтъчената смес.




РАЗНИ ВИДОВЕ ПАНИРОВКИ ТИП "ОРЛИ" (ПОЗНАТА КАТО "ПАТАФРИ")
=====================================================


1. Чаша брашно, 1/2 с.л.олио, сол, 2 белтъка, чаша вода или бира.
Белтъците се разбиват на пяна. Брашното се разтваря с 1 чаша вода или бира. Добавя се олиото и се смесва внимателно с разбитите белтъци.

2. Чаша брашно, 5 яйца, сол, 6 с.л. готварска сметана или мляко.
Белтъците се разбиват на твърда пяна. Смесват се брашното със солта,жълтъците, млякото и накрая разбитите белтъци.

3. 5 с.л. брашно,2 яйца, 3 с.л. олио, сок от 1/2 лимон.
Белтъците се разбиват на пяна. Смесва се брашното с олиото, лимоновия сок и жълтъците. Добавят се разбитите белтъци.

4. Чаша брашно, 300 мл. бира, 1 ч.л. сол,черен пипер. В бирата се добавя солта и черния пипер и постепенно се прибавя брашното. Панировката трябва да бъде с гъстотата на боза.

Ако се добави повече течност, то панировката ще стане по-лека и хрупкава, но ще пропуска мазнината до продуктите.
А по-гъстата панировка, с по-малко течност плътно обгръща продукта, но след изпържването става с пореста структура, прилична на хляб.

Панировката (без белтъците)е по-добре да се направи предварително. При престяване 1 час на стайна температура лепкавостта на брашното изгубва еластичността си,по-добре прилепва към продукта и не изсъхва при контакта с горещата мазнина. Белтъците се добавят непосредствено преди използването на панировката.

ПАНИРОВКАТА В "ХЕПИ"

Разбиваш жълтъците с брашно и малко бира ( да не е много рядко).
После прибавяш разбитите на сняг белтъци като бъркаш лекичко, за да не спадне ако искаш добавяш подправки според това какво ще панираш
потапяш си парченцата в панировката и с една лъжичка ги пускаш в много силно загрято олио.


ИЛИ СПЕЦИАЛНО ЗА КАШКАВАЛ

Яйце - брашно - яйце.
Има твърде много варианти на това.
Например, кашкавал се панира като престоява известно време в ледена вода.
След това се панира по класическия начин - яйце-брашно-яйце или т.н. панировка "Орли", която представлява в най-простата си версия разбити яйца, разбъркани с брашно, добавено прясно мляко, малко горчица, скилидка чесън, черен пипер, сол и доведено до гъстота на боза или гъста палачинкова смес. Има вариант с бира вместо прясно мляко, както и вариант, при който белтъците се разбиват отделно на гъста пяна и се смесват внимателно с общата смес.
Основният принцип е, че последно е яйцето.
Примерно, може да се панира и по следния начин : яйце - брашно - яйце - галета - яйце. Така обикновено се панират шницели.

ПАНИРАНЕ И ПЪРЖЕНЕ НА РИБА
============================

При пържене на риба много рядко се използва галета, по-често се ползва царевично или обикновено бяло брашно. По магазините се продават и различни комбинации панировки, които са добре направени, но по правило са доста скъпи.
Най- добре се панира фина бяла риба, въобще по-белите риби, като пример хек, но у нас се внесоха още 5-6 вида бели риби, които, кой знае защо, търговците все си наричат хек. С панирането рибата се запазва сочна.
Дълбоко замразената риба не бива да се размразява продължително време, изтичат и соковете и става жилава, както и да я готвиш.Не бива да се панира и полуразмразена, макар, че е по-добре от напълно размразената.
Аз практикувам за всички дълбокозамразени продукти "шоково" размразяване, така се запазват вкусовите качества на всеки продукт, независимо дали е риба, месо или зеленчуци. Зеленчуците слагам директно във вряща супа или манджа, месото леко го размразявам до степен да може да се реже с нож, нарязвам го и или го запържвам ( пръска много!, трябва да се внимава ), или директно го слагам в малко количество врящ бульон или вода. Рибата най-добре е да нареже на подходящи парчета и да се попари в по-голямо количество вряща вода, не повече от 2 мин., след което се изважда и се приготвя по начина, който ни е необходим. Но така винаги става сочна.
Риба се панира перфектно в така наречената панировка "Орли", на името на известния парижки ресторант.
Представлява приблизително следното ( приблизително, защото зависи от количеството риба, която ще се пържи ):
В подходящ съд се поставят 5-6 лъжици брашно ( може и царевично ), към тях с внимателно бъркане се добавят 4-5 разбити яйца и малко прясно мляко. Гъстотата трябва да е на гъста боза. Рибата просто се потапя в сместа, добре да се омокри в нея и директно се слага в олиото, което трябва да е по-голямо количество и добре загрято.
На тази панировка има и варианти - по вкус се добавят различни подправки : черен пипер, горчица, червен пипер, босилек, доматено пюре, сол, чесън, сушен лук.
Добра комбинация е горчица, чесън и босилек.
Споменавам солта отделно, защото по принцип рибата трябва предварително да е леко осолена, и ако панировката също е осолена, може общо да се пресоли.
Най- вкусна панирана става риба, от рода на хека, предимно белите риби, без много силна миризма.
Успех в готвенето.


              Копирам поста на  gotin от форуна на kulinar.bg

четвъртък, 10 май 2012 г.

Извара


  Продукти:
1л. прясно мляко,
100 гр.  кисело мляко
   
   Приготвяне:
Прясното мляко се загрява. Преди да се кипне, към него се прибавя разбитото кисело мляко. Разбърква се, кипва се и веднага се отстранява от печката. След изстиването получената извара се прецежда.

   Извара се получава и от цвик.