петък, 13 април 2012 г.

Великденски курабии


      Продукти:
    3 яйца
150гр.  кисело мляко
1 1/2 амонячни соди ( по 10гр)
1/2ч..л.сода (5гр)
кората на 1 лимон 
1 1/2 ч.ч захар
3/4  ч.ч разтопена мас (от по 200мл)
 2 ванилии  
 Брашно за меко тесто - около 700-800 гр. 

       Приготвяне:
 Разбиват се яйцата,в млякото се слагат амонячната сода  и  содата бикарбонат  и се прибавя към яйцата.Добавя се захарта, маста, ванилиите и се настъргва лимонената кора. Прибавя  се брашното.

Много е важно тестото да е меко,за да не станат твърди курабиите. Но не и да лепне.

Точи се кора, изрязва се с формички по желание, отгоре се мажат със жълтък, поръсват се със захар и се пекат - в загрята фурна, на 170-180С без да престояват. 

  От дебелината на разточената кора зависи дали ще са хрупкави или по-мекички, пръхкави. Колкото е по-тънка кората, тлкова по-хрупкави стават.
Пекат се до бледо порозовяване  точа около  5-7 мм. 







сряда, 11 април 2012 г.

ПИЦА от пицария "ВЕРДИ"



    оригинална ресторантска рецепта


500 гр. брашно
20 гр. мая - 1/2 кубче
1 ч.ч. прясно мляко
2 яйца
8 с.л. олио

Замесва се тесто /маята се разтваря в хладкото млякото + много малка щипка захар, яйцата се разбиват и всичко се омесва до меко тесто/. Откъсва се топка колкото юмрук, ръцете се намазват с олио, разтегля се до някъде, поставя се в намазнена тава и се раздърпва до краищата. Пицата се намазва с доматен сок, после кашкавал и после всичко останало. Пече се на силна фурна 250-300'С за 10 мин.

Не е нужно да втасва, нито да се разточва. Количеството става горе долу за 2 тави.




"Парадизо"

кашкавал, дом.сос, шунка, пушено пиле, пушено сирене, царевица, чеснов сос, маслини, магданоз, риган


"Бягащо пиле"

кашкавал, дом.сос, пушено пиле, гъби, царевица, риган


"Вегетариана"

кашкавал, дом.сос, гъби, царевица, чушки, маслини, грах, магданоз, риган



"Калцоне"

кашкавал, дом.сос, шунка, пушено сирене, гъби, чорбаджийски чушки, чеснов сос, магданоз, риган


 

неделя, 8 април 2012 г.

Бухти

  Продукти:  
3 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода (равна)
1/2 ч.ч. брашно

 
   Приготвяне:
 Яйцата се разбиват, содата се разбърква с киселото мляко и се прибавя към яйцата и накрая брашното със солта.Сместта трябва да е малко по-гъста от кексовото тесто. В него по желание може да се добави настъргано сирене.
  Бухтите се сипват с лъжица в силно загрятото олио.

 готовата смес




Козунак


 

     Продукти:

4 яйца - единия жълтък за намазване  
130 мл. пр. мляко
10мл. лимонов сок
160 гр. мазнина
30 гр. прясна мая 
щипка сол
240 гр. захар
настъргана кора на 1 лимон
около 700 гр. брашно


    Приготвяне:
Яйцата се разбиват с тел, към тях се прибавя прясното мляко,щипката сол и се изсипва в машината за хляб. Изсипва се захарта и се пуска машината за 2-3 минути и се спира. Добавя се лимоновия сок, половината от мазнината, брашното и отгоре се натрошава маята.
 Хубаво е козунака да се меси на най-дългата програма при мен програмата за френски хляб.
Тестото трябва да е възможно най-меко. Оставих да мажи леко под бъркалките. На десетата минута от месенето започнах да прибавям и останалата мазнина на няколко пъти.
В началото на второто месене добавиш настърганата кора на 1 лимон.
  Изключих програмата преди да започне да пече
Разделих тестото на две. Всяка топка разделих на три,направих ги на фитили и оплетох два козунака в единия сложих мармалад от череши.
   Втасаха във фурната на 50С ,след като втасаха намазах с жълтък и поръсих  със захар. Печене на 170С












Сплитане на козунаци  и пак

събота, 7 април 2012 г.

Домашно кисело мляко



         

     Сварете един литър прясно мляко и го оставете да се охлади до около 40- 45 градуса. ( като потопите кутрето да можете да изтраете 10-тина секунди .) Отсипете от прясното мляко около една четвърт в подходяща тенжера и добавете  4 лъжици кисело мляко. Разбийте добре и изсипете и останалото прясно мляко. Разбъркайте и захлупете с капака. Сега не трябва да допускате млякото да се охлади през следващите 4-5 часа. За целта обвийте тенжерата с одеало и го оставете в топло помещение. След 4-5  часа развийте одеалото и поставете вече киселото мляко в хладилника да се охлади.
     Този път не го ових с одеало а реших да го сложа във фурната и периодично я пусках на 40-50С.

По принцип подквасвам млякото в компотени буркани,на 1 буркан 1 чаена лъжица кис. мляко затварям с капачки и увивам с одеало,

Ако млякото не се подкваси причините могат да бъдат следните:
- температурата е била прекалено висока, което е унищожило бактериите
- температурата е била по- ниска и не е осигурила оптималните условия за развитие на бактериите
-  Опитайте с друга марка кисело мляко за закваска( най-добре да е домашно).




сряда, 4 април 2012 г.

Бял хляб


300 мл. вода (или прясно мляко)
500 гр.бяло брашно
1 суп. лъжица захар
1 1/2 ч.л. сол
1/2 ч.л. оцет
3 суп.л. олио
8 гр. жива мая

      Програма 1 основен хляб ,
     ниво на препичане 2,
     тегло:750 грама

  При мен отива малко повече брашно добавям по малко за да се оформи хубава топка тесто. Да не маже под бъркалките. Ако е твърдо и сухо тестото се добавя малко вода или мляко.









     

вторник, 3 април 2012 г.

Медени мечета

 
  Продукти:
1 к.ч. олио
1 к.ч. захар
1 бр. яйце
1/2 ч.л. хлябна сода
1 с.л. кисело мляко
1/2 с.л. канела
3 с.л. топен мед
брашно, колкото поеме за тесто, което може да се точи

     Приготвяне:
Разбива се яйцето със захарта. Прибавя се олиото, содата, разтворена в киселото мляко, канелата и меда последователно. С брашното се замесва тесто, което да може да се точи. От него се разточва лист с дебелина около 1 мм.От листа се изрязват кръгчета с помощта на чашка. На половината кръгчета се изрязват очички, с помощта на капачка от паста за зъби или от капачка на фулмастер.Изрязаните кръгченца от очичките се ползват за ушички, като се поставят от горната страна на горямото кръгче, което е главичката на мечето. Под очичките в средата се слага едно малко топченце от тестото за муцунка на мечето. Другата половина от големите кръгчета се оставят плътни.Пекат се в умерена фурна. Внимава се да не се изгорят, защото се изпичат бързо. Когато изстинат се слепват с мармалад едно плътно кръгче и едно с дупчици за очички и ушички.


         
ИЗТОЧНИК